Pokolenia młodych ludzi z całego świata walczą o lepszą przyszłość. Często muszą zmierzyć się z przeszkodami, jakie stawia im życie. Najtrudniejsze wyzwanie czeka ich we współczesnym świecie – to walka o prawa człowieka. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość naszej planety. Pokolenia Dajemy Głos są świadome swojego potencjału i gotowe go wykorzystać.
Niezwykła książka „Dajemy głos pokoleniom. Dawno przeciwnik osioł, projekt surowy żołnierz, wszyscy sam” to poetycki hołd oddany pokoleniom, które walczyły o Polskę. To również wyznanie miłości do Ojczyzny. Wydana została z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Autorami publikacji są profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego: Piotr Rypson i Andrzej Nowak. Książka zawiera kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt tekstów dotyczących Powstania Warszawskiego, II wojny światowej oraz historii Polski po 1945 roku.
Nie jest to łatwe zadanie, bo nasze życie wypełniają obowiązki szkolne i praca. Mamy niewiele czasu na rozmowy z bliskimi, a tym bardziej na spotkania ze starszymi pokoleniami, które mogłyby opowiedzieć o minionych latach. Ale warto poświęcić choć kilka chwil, by usłyszeć ich historie. Bo one dają głos pokoleniom.
– Tak naprawdę nic się nie zmieniło. Ludzie się starzeją, ale problemy są takie same – mówi pani Maria, która od piętnastu lat opiekuje się starszymi osobami w domu spokojnej starości. Jak podkreśla, mimo różnic między pokoleniami, stare problemy ciagle wracają. – Chociażby kwestia relacji rodzinnych. Niestety czasem jest tak, że dzieci traktują swoich rodziców jak zbyteczny balast – dodaje pani Maria.
Na szczególną uwagę zasługuje postawa młodych ludzi wobec osób starszych. Czasem można odnieść wrażenie, że ich obecność jest irytująca i utrudnia życie. Jest to duży bład, bo starsi potrafią wnieść do naszego życia wielki bagaż doświadczeń i wiedzy. Dlatego tak ważne jest rozmawianie z nimi i słuchanie ich historii.
Glos Dajemy głos pokoleniom to hasło majace na celu integracje mlodych ludzi ze starszymi osobami poprzez rozmowe i sluchanie ich historii
Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ trzeba oddać głos setkom tysięcy młodych ludzi. Pokoleniom, które od lat walczą o swoje prawa i godność. Pokoleniom, którym narzucono bezsensowne wojny, a potem okłamywano o ich skutkach. Pokoleniom, które nie chcą być już ofiarami.
Dajemy głos tym, którzy dopiero startują w życiu. Młodzieży, która czuje się oszukana przez rządzących. Bezrobocie, bieda i beznadzieja – to sytuacja, w jakiej znalazło się wielu młodych ludzi. Nie mają oni żadnych perspektyw na przyszłość.
To nasza odpowiedź na strajk maturzystów! Jesteśmy razem z maturzystami! Walczymy o ich prawa!
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku były pierwszymi od dawna dużymi wyborami, w których udział brała młodzież. Pokolenia X i Y zdecydowały się na aktywny udział w życiu publicznym, co zaowocowało ogromną frekwencją. Warto podkreślić, że to młodzi ludzie stanowili najliczniejszą grupę wśród wszystkich kandydujących do PE.
Wszyscy wiemy, ile znaczy głos. Jest on naszym podstawowym środkiem komunikacji, a przede wszystkim – umożliwia nam wyrażenie naszej opinii i myśli. Dlatego też każdemu z nas należy się szacunek za to, co mówi. Tym bardziej cieszymy się, gdy ktoś oddaje nasz głos „drugiej stronie”, czyli np. głos młodym ludziom.
Młodzi ludzie to niewątpliwie nasza przyszłość i warto słuchać tego, co mają do powiedzenia. Warto również poznawać ich poglądy i problemy, bo to one będą musiały rozwiązać je w przyszłości. Aby lepiej zrozumieć drugie pokolenie, warto posłuchać glosu Dawida Bartyzela. Mimo swojego młodego wieku David jest aktywny społecznie i świadomy problemów ze swojego otoczenia. Jako członek Klubu Młodej Polityki aktywnie działa na rzecz budowania lepszej przyszłości dla Polski. Jego głos jest ważnym głosem pokolenia Y – czyli osób urodzonych po 1989 roku.
Cztery lata temu, projekt “Dajemy głos pokoleniom” został zapoczątkowany przez Stowarzyszenie “Twoja Przyszłość”. Celem projektu była promocja aktywności społecznej wśród młodzieży oraz integracja ze środowiskiem lokalnym. Poprzez warsztaty i spotkania, młodzież mogła poznawać historię swojego regionu oraz tradycje i obyczaje. Ważnym aspektem była również edukacja patriotyczna. Pokolenia, które dopiero co przekroczyły granicę dorosłości, mogły dzięki temu lepiej zrozumieć skomplikowaną historię Polski. Jednym z elementów projektu byli graficy, którzy popularyzowali hasła projektu na plakatach oraz ulotkach.
W tym roku, partnerskie stowarzyszenie “Twoja Przyszłość” postanowiło nadać nowy impuls projektowi pod nazwą “Dajemy głos pokoleniom”. Jego celem jest upamiętnienie 100-lecia odrodzenia Polski oraz 70-lecia istnienia Armii Krajowej. Dzięki temu projektowi, mamy możliwość poznania historii walk o nasze państwo oraz dowiedzieć się czegoś więcej o naszych pradziadkach i dziadkach, którzy walczyli o wolnă Polskê. Pomimo trudnego okresu historycznego, ich determinacja i patriotyzm polegali na tym, że nigdy siê nie poddawali.